Jadłospis wegetariański 1700 kcal

Oddaję w Wasze ręce najnowszy jadłospis, który powstał na Wasze życzenie. Proszę abyście zapoznały się z kilkoma sprawami, które zamieściłam poniżej zanim pobierzecie i zaczniecie go stosować.

Jadłospis jest w pełni wegetariański (a dokładniej laktoowowegetraiański). Uwzględnia jajka, produkty mleczne i przetwory z mleka, wyklucza natomiast mięso i ryby.

Obecnie diety wegetariańskie są uznawane za zdrowe dla wszystkich osób w każdym wieku. Warunkiem jest odpowiednie zbilansowanie ze szczególnym uwzględnieniem białka, kwasów tłuszczowych omega 3 (długołańcuchowych), żelaza i wapnia.

Jeśli chodzi o długołańcuchowe kwasy omega 3 dobrym ich źródłem jest siemię lniane (ALA). Warto co drugi dzień wypić 1 łyżeczkę siemienia lnianego wymieszanego z ciepłą wodą.

Niedoborowe mogą być również witamina D, jod (jak u całej populacji polskiej) oraz witamina B12.

Jadłospis dostarcza około 1700 kcal dziennie. Jak policzyć optymalną podaż kalorii dla siebie opisałam w tym artykule.

Rozkład makroskładników wygląda mniej więcej następująco: 50-65% stanowią węglowodany, 20-30% tłuszcze, 15-25% białka.

Wszystkie przepisy z założenia są proste i do wykonania od podstaw, nie uwzględniłam tu żadnych półproduktów.

Oczywiście zachęcam Was do stosowania planu zgodnie z Waszym uznaniem – możecie wykorzystać go w 100% ale może być też dla Was punktem wyjścia w przygotowywaniu posiłków. Wydrukujcie, zakreślajcie, wykreślajcie i bawcie się smakowicie 🙂

Wszystkie materiały znajdziesz tutaj:

  • Pingback: Zimowy jadłospis 1700 kcal na 7 dni - Food University()

  • To pulpeciki brzmią super, muszą być pyszne! 🙂 Szukam urozmaicenia moich wegetariańskich obiadów, więc chętnie wypróbuję. Tylko może bez śmietany, coś innego wymyślę, bo staram się ograniczać nabiał, kiedy mogę :). Bardzo się cieszę, że do Ciebie trafiłam! Polubiam i będę zaglądać :).

    • Kinga, w przepisie jest tylko łyżka śmietany. Można ją łatwo zastąpić śmietanką wegańską lub zmiksować 3-4 łyżki warzyw z sosu z 1 łyżeczką siemienia lnianego i wymieszać z całym sosem.

      Dziękuję! Cieszę się, że Ci się podoba 🙂